e
sv

‘Uyuyan’ Milletvekillerini Twitter’da İfşa Eden Uygulama

16 okunma — 07 Temmuz 2021 11:14
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Belçika merkezli bir teknoloji şirketi olan Dries Depoorter, Python üzerinden yapay zeka tabanlı bir yüz ve telefon tanıma sistemi geliştirdi. Daha önceki örneklerinden biraz farklılık gösteren bu yazılım, meclis toplantısı sırasında telefonuyla ilgilenen politikacıları uyararak bir nevi ifşa ediyor. 

The Flemish Scrollers adı verilen bu teknoloji sayesinde YouTube'da canlı yayınlanan meclis toplantısında, yapay zeka telefonuyla ilgilenen politikacıları tespit ediyor ve hem Twitter hem de Instagram üzerinden bu kişileri etiketleyerek bir gönderi oluşturuyor. 

Flemish Scrollers nasıl çalışıyor?

flemish scrollers

Belçika Flaman Belediyesi'nin tüm toplantıları YouTube'da canlı olarak yayınlanıyor. Canlı yayın başladığı anda Python aracılığıyla yapılan bu yazılım, otomatik olarak telefonları taramaya başlıyor ve yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde dikkati dağılıp telefonuyla ilgilenen politikacıları tespit ediyor. Telefonuyla ilgilenen politikacıların fotoğrafları Instagram ve Twitter üzerinden paylaşıyor.

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz

Politikacıların böyle önemli toplantılarda telefonlarıyla ilgilenmesini engellemeye yönelik tasarlanan bu yazılım, sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlara tespit ettiği politikacıları da eklemeyi unutmuyor. Flemish Scrollers, fotoğrafları; “Sevgili dikkati dağılmış X kişi, lütfen işinize odaklanın” başlığıyla paylaşıyor.

Kaynak : https://driesdepoorter.be/theflemishscrollers/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli