e
sv

SSC Tuatara, Bu Sefer İstediği Rekoru Elde Etti

65 okunma — 27 Ocak 2021 14:25
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olarak nitelendirilen SSC Tuatara, ilk rekorunu kırdıktan sonra itibar konusunda biraz yıpranmaya başlamıştı. Hatırlayacak olursanız rekorun kırıldığı ilk videoda arabanın hız göstergesi ve GPS’in birbiriyle uyuşmadığı dile getirilmiş, rekor iptal edilmişti.

SSC Tuatara’nın gücünü kanıtlayabilmek için ikinci bir rekor denemesinde bulunuldu ve hatta aracı bu sefer bir yarış pilotu değil, şirketin CEO’su Jerod Shelby sürdü. Ancak araçta ortaya çıkan teknik bir arızadan dolayı deneme iptal edilmiş ve başka bir zamana ertelenmişti. Kısa bir aradan sonra SSC Tuatara tekrar piste çıktı ve bu sefer vadettiği hız rekorunu kırmayı başladı. 

SSC Tuatara, 455,2 kilometreyle yeni rekorun sahibi oldu

Yeni rekor denemesi, eski bir uçak pistinde yapıldı ve SSC Tuatara’yı bu sefer CEO değill, arabanın sahibi Larry Caplin sürdü. Caplin, rekoru sağlam alabilmek için rekor denemesini iki farklı istikamete doğru gerçekleştirdi.

SSC Tuatara, güney yönünde ilerlerken saatte saatte 460,4 kilometre, kuzeye doğru ilerlerken de saatte 450,1 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Larry Caplin, Tuatara’nın saatte 441 kilometre hızdan 460’a çıkmasının sadece 2,87 saniye sürdüğünü belirtti. 

SSC Tuatara

Ortalama 455,2 kilometre hızla dünyanın en hızlı seri üretim otomobili rekoru kıran SSC Tuatara, rekorun eski sahibi Koenigsegg Agera RS’i geçmeyi başardı ancak ilk rekor denemesinde ulaştığı hızı tekrar yakalamayı başaramadı. SSC’nin ilerleyen zamanlarda 508,7 km hız rekoruna ulaşabilmesi için yeni bir deneme yapması bekleniyor. 

Kaynak : https://www.motor1.com/news/482382/ssc-tuatara-new-top-speed-run/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli