e
sv

NASA'nın Uzay Aracı Perseverance Mars'a İndi

17 okunma — 18 Şubat 2021 21:45
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanlığın uzayı keşif macerası devam ediyor. Güneş Sistemi'nde bize en yakın gezegenlerden biri olan Mars da şu andaki pek çok araştırmanın merkezinde yer alıyor. Bu çalışmalardan biri de NASA'nın Perseverance adlı görevi.

NASA, görevle aynı ismi taşıyan bir yüzey aracını Mars'a göndermişti. Aylar süren yolculuğun ardından üzerinde 23 kamera, çok sayıda sensör ve çeşitli bilimsel çalışmalar için özel olarak geliştirilmiş ekipmanla kızıl gezegene iniş yaptı.

Yedi dakikalık dehşet

perseverance

NASA, Perseverance adlı aracı Mars'ta Jezero Krateri adı verilen bölgeye indirildi. Bu indirme görevi teknik olarak yolculuğun en zorlu kısmı olarak gösteriliyordu. Hatta bilim insanları, aracın gezegen atmosferine girişinden yere konmasına kadar olan 7 dakikalık süreye Dehşetin Yedi Dakikası adını vermişti.

Dünya'da 1 ton ağırlığında olan ve ortalama bir otomobil boyutundaki araç, kızıl gezegen yüzeyinde geçmişte yaşam olup olmadığına dair ipuçları arayacak ve daha sonra gezegenimize getirilecek olan örnekler toplayacak. İniş ekipmanları 2012'deki Curiosity inişinin daha gelişmiş ekipmanlarla gerçekleştirilmiş bir versiyonu olarak göze çarptı..

Mars atmosferi bizimkinden 100 kat daha ince. Bu da aerodinamik olarak aracı yavaşlatacak bir açık hava sürtünmesi olmadığı anlamına geliyordu. Haliyle eldeki aerodinamik kuvvetleri, paraşütleri, minik iticileri ve devasa hava yastıklarını kullanarak sağlıklı bir iniş yapmak için hazırlıklar yapıldı.

İniş canlı yayınlandı

perseverance

Perseverance'ın inişi NASA tarafından canlı olarak da yayınlandı. Canlı yayını internet üzerinden izlemek de mümkün oldu. NASA'nın resmi YouTube kanalında inişe an be an tanık olma şansına eriştik. İniş öncesinde ve sonrasında da uzmanlar görev hakkında açıklamalarda bulundu.

Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli