e
sv

MB Başkanı: Kripto Para Düzenlemesi 2 Hafta İçinde Yapılacak

26 okunma — 23 Nisan 2021 22:41
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, CNN Türk ve A Haber tarafından düzenlenen ortak canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası'nın rezervlerinden pandemi şartlarına kadar birçok konuda konuşan Kavcıoğlu, kripto para piyasaları hakkında da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

'Kripto para konusunda 2 hafta içinde düzenleme yapılacak'

kripto para

Şahap Kavcıoğlu'nun kripto paralara ve bu varlıkların düzenlenmesine ilişkin yaptığı açıklamadan öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Birkaç ülke tamamen yasakladı. Çin'de bu mümkün. Sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yoktur. Bu ödemeleri yasaklamadık. Ödeme kuruluşlarının aracılık etmesini yasakladık.”

“Bizim yaptığımız düzenleme, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşların alt yapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik. Bellir normlar, kurallar belirliyoruz.”

“Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi, ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık.”

“Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bir kere tanımı yok. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek.”

“Şu an kripto para kanalıyla bizi çok rahatsız eden bir para çıkışı var. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz. Çin yasakladı, Hindistan yasakladı. Biz 1-2 hafta içerisinde bir noktaya getireceğiz düzenlemeyi.”

Detaylar geliyor…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli