e
sv

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

28 okunma — 07 Mayıs 2021 00:35
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk'te yayınlanan 'Gece Görüşü' programına katıldı. Programda ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren ve soruları yanıtlayan Bakan Elvan, son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan “kripto paralar” ve “kripto para platformları” hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

COVID-19 pandemisiyle birlikte dünya genelinde kripto varlıklara olan ilginin arttığını belirten Elvan, bu varlıklar üzerinde gerekli çalışmalara başlandığını, kripto para platformlarının vergilendirileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan dikkat çeken kripto açıklamaları:

Bakan Elvan

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde:

'Kripto para platformları, bilgileri MASAK ile paylaşacak'

“COVID-19'la birlikte kripto varlıklara ilgi arttı. 'Dünyada da nasıl bir düzenleme olmalı, ne yapmalıyız?' soruları yanıtlanmaya çalışılıyor. Bu kripto varlıkların bir noktaya kadar denetimlerini yapabiliyorsunuz. Bu konu üzerinde AB çalışıyor. Bir taslak oluşturdu. ABD, İngiltere gibi ülkeler değişik çalışmalar yaptılar. Alım-satım işlemlerine yönelik bazı düzenlemeler yaptılar. İşin 2 boyutu var. Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finanslanması. Biz tüketiciyi korumakla hükümlüyüz. Kara paranın aklanmasına yönelik terörizmin finanslanmasına yönelik yapı OCT altında. Biz geçtiğimiz aylarda bir yasal düzenleme Meclis'imiz tarafından yapıldı. FITF'nin bizden istediği düzenlemeleri yaptık. FITF bununla ilgili tedbirler alınmasını istedi. Bu çerçevede MASAK FITF'le birlikte çalışıyor. Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var.

Kripto dediğimiz nedir? Bir maddi olmayan varlıktır şeklinde bir tanım yapıldı. Bankalar üzerinden işlemlerin yapılabileceği düzenlemeyi Merkez Bankası yaptı. MASAK'a yetki verdik ve bir rehber hazırladık. Bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunları belirledik. Uymamaları halinde ne kadar bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar alım-satım işlemlerini mutlaka MASAK'la paylaşacaklar. MASAK'ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var artık. Bu platformların uyması gereken yetkiler nelerdir. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK'a bildirme yetkisi getirdik.”

kripto para

'Kripto para platformlarına vergilendirme geliyor'

Özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.”

Kaynak : https://www.posta.com.tr/bakan-elvandan-kripto-para-aciklamasi-2327361

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli