e
sv

Köpeklerden İnsanlara Bulaşan Bir Koronavirüs Tespit Edildi

29 okunma — 20 Mayıs 2021 10:14
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz yıldan beri hayatımızı esir alan koronavirüs, aslında yıllardır hayatımızın içindeydi. Mesela 2002 yılında “SARS-CoV” olarak adlandırılan bir koronavirüs türü, bazı kedilerden insanlara bulaştı. Ancak bu virüsün bulaşıcılığı, o yıllarda bu kadar yüksek değildi ve kontrol edilebiliyordu. Uzmanlar, günümüzde “SARS-CoV-2” haline gelen koronavirüsün ise her 10 yılda bir salgına neden olabileceğinden tedirgin oluyorlar.

ABD'de hizmet veren Duke Üniversitesi bünyesinde çalışan Dr. Gregory Gray, bir gün SARS-CoV-2 gibi salgına neden olabilecek başka bir koronavirüsün olup olmadığını merak etti. Bununla ilgili detaylı bir araştırma yapan Gray, meslektaşlarından aldığı yardım sonucunda çok ilginç bir sonuca ulaştı. Öyle ki Malezya'da, asıl hedefi köpekler olan ancak köpeklerden insanlara da bulaşabilen yeni bir koronavirüs türü tespit edildi. 

Bulgular endişe verici olsa da alarm vermek için henüz erken

Koronavirüs köpekler

Aslına bakacak olursak Dr. Gregory Gray, salgının Çin'de çıktığı günlerden beri koronavirüsle ilgili çalışıyordu. Ancak koronavirüsü tespit etmeye yarayan PCR testleri, yalnızca bilinen virüs türlerini tespit edebiliyor, Gray için yetersiz kalıyordu. Öğrencilerinden olan Leshan Xiu ise yeni bir test geliştirmek için harekete geçen Gray, yaptığı çalışmalar sonucunda aynı PCR testi gibi çalışan ancak tüm virüs türlerini tespit eden bir test geliştirmeyi başardı. İşte bu test, Malezya'da çok ilginç ve korkutucu bir durumu ortaya koydu.

Kaynak : https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2021/05/20/996515792/a-newly-identified-coronavirus-is-making-people-sick-and-it-s-coming-from-dogs

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli