e
sv

İnternetteki Reklamlardan En Rahatsız Olan Ülkeler Açıklandı

41 okunma — 16 Haziran 2021 14:21
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple, iOS 14.5 sürümü ile birlikte Facebook, Google gibi devlerin kullanıcılara hedeflemeli reklam sunma özelliğine büyük bir darbe vurdu. Teknoloji devleri, bu durumun özellikle küçük şirketlere ciddi miktarda zarar vereceğini ifade ederken; kullanıcılar ise tabii olarak şirketlerin verilerini izleyememesinden memnun durumdalar.

Alman pazar ve tüketici davranışları araştırma şirketi Statista, son Küresel Tüketici Anketi ile internet kullanıcılarının çevrimiçi reklamlardan ne denli rahatsız olduklarını ortaya koydu. Hemen aşağıdan inceleyebileceğiniz dünya haritası, araştırmanın bir parçası olan ülkelerdeki kullanıcıların çevrimiçi reklamlardan ne denli rahatsız olduklarını ortaya koyuyor

çevrimiçi reklamlar

Söz konusu araştırma, Şubat 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında, 18-64 yaş aralığında kişilerle gerçekleştirilmiş durumda. Her ülke için araştırmaya katılan kişi sayısı 1.000 ila 5.000 arasında değişkenlik gösteriyor. Kırmızı, çevrimiçi reklamlardan en fazla rahatsız olan ülkeleri gösterirken; sarı orta seviyede rahatsız olanları, yeşil ise nispeten az rahatsız olanları gösteriyor.

İsveç, İspanya, Türkiye, Arjantin, Güney Afrika gibi ülkeler, çevrimiçi reklamlardan ev fazla rahatsız olan ülkeler olarak öne çıkarken; ABD, Kanada, Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerin orta seviyede rahatsız olduklarını görüyoruz. Çin, Meksika, Hindistan, Brezilya, Japonya gibi ülkeler, çevrimiçi reklamlardan en az rahatsız olan ülkeler gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.statista.com/chart/24912/online-advertising-annoyed-gcs/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli