e
sv

Dünyanın En Büyük 100 Savunma Sanayi Üreticisi Açıklandı

15 okunma — 13 Temmuz 2021 12:45
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD'nin en prestijli askeri dergilerinden biri olan Defense News, her yıl düzenli olarak yayımladığı “Defense News Top 100” listesinin 2021 yılı için geçerli olan güncel halini yayınladı. Dünya genelinde hizmet vermekte olan savunma sanayi kuruluşlarını satışlarına göre sıralayan bu listede iki Türk şirketinin olması dikkatlerden kaçmadı.

Aslına bakacak olursak Türkiye'deki savunma sanayinin öncüleri olan ASELSAN ile TUSAŞ, zaten yıllardır bu listenin içerisinde yer alıyor. 2021'de de yer alan şirketler, böylelikle Türkiye'nin göğsünü bir kez daha kabartmış oldular. Ancak burada esas önemli olan hem ASELSAN hem de TUSAŞ'ın listedeki yerini giderek güçlendiriyor ve listede kalıcı olmaya başlamış olmaları.

ASELSAN: Hedefimiz çok daha yükseklerde

ASELSAN

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, 2020 yılında da 2021 yılında da listenin 48. sırasında olduklarını belirterek, bunun iyi bir sonuç olsa da ASELSAN'ın daha büyük hedefler içerisinde olduğunu açıkladı. COVID-19 salgınının her şeyi etkilemiş olmasına rağmen ASELSAN'ın bu süreci çok iyi yönettiğini söyleyen Görgün, bu sayede kesintisiz hizmet verdiklerini ve Defense News Top 100'deki yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirtti.

TUSAŞ, bu yıl listenin 68. sırasında yer aldı. Bu sıralama, şirket için pek de sevindirici değil çünkü Defense News Top 100 2020 listesinde 53. sırada olan TUSAŞ, bu yıl biraz gerilemiş durumda. Ancak bu bile Türkiye şartlarındaki bir ülke için büyük bir başarı. Zira listenin ilk sıralarında Boeing ve Airbus gibi dev şirketler yer alıyor. Yani Türk savunma sanayii şirketleri, dünya devleri arasında çok başarılı bir şekilde rekabet ediyorlar.

Kaynak : https://www.haberturk.com/aselsan-dunya-devleri-arasindaki-yerini-korudu-3131119-ekonomi

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli