e
sv

‘Dolar 1.7 Olmuş Bilgisayar Alınmaz Bu Zamanda’ Diyen Forum Üyesinden 12 Yıl Sonra Açıklama

avatar

Teknobo

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayarlar başta olmak üzere tüm donanım birimlerinin fiyatları akıl almaz bir hızla yükselmeye devam ediyor. Dolar kurundaki artış ve pandemi nedeniyle patlama yaşanan tüketimin, satıcılar tarafından fırsat bilinmesi, abartılı etiketler görmemize neden oluyor.

2020’nin ilk günlerinde 2 bin TL civarına bulunan başlangıç seviyesindeki dizüstü bilgisayarların fiyatları, artık 5 bin TL seviyesine dayanmış durumda. Ancak dolar nedeni ile görülen fiyat artışlarını ilk kez yaşamıyoruz. Forum Donanımhaber kullanıcılarından Blackankas’ın 26 Ekim 2008 tarihinde dolar 1,7 TL’ye yükselince yaptığı yorum, dolar kuru ne zaman artsa ortaya çıkmış, teknolojinşn daha da ulaşılmaz olacağına dair nükteli hayıflanmaların sembolü olmuştu.

Türk internet tarihinin unutulmazları arasına giren, milyonların sesi olan mesaj şöyleydi:

dolar 1.7 olmuş

Tam 12 yıl sonra, aynı tarihte, aynı kullanıcıdan yeni bir mesaj geldi:

dolar 8 olmuş

Blackankas takma adına sahip kullanıcı, 12 yıl önceki tepkiyi vermeden 1 ay önce 1,2 TL’lik dolar kuru üzerinden bilgisayar topladığını özellikle belirtti. Ayrıca mesajın yıllar içerisinde giderek popüler hale gelmesi nedeni ile aldığı eleştirilere nükteli cevaplar verdiğini görüyoruz. En önemli detay ise Blackankas’ın 12 yılda sadece 11 mesaj yayınlamış olması.

Teknolojik ürünlerin büyük kısmının yurt dışından dolar ile ülkemize getiriliyor. Aslında teknoloji devleri ürünlerine zam yapıyorlar, kurdaki değişim nedeni ile açılan makas, otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Dolar kurunun 8 TL’yi görmesi nedeni ile teknolojik ürünlerde kritik bir fiyat artışı daha bekleniyor.

Kaynak : https://forum.donanimhaber.com/12-yilin-ardindan-uzulerek-soyluyorum–146181038

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli