e
sv

Bilim İnsanları, Işıktan Hızlı Gidebilen Uzay Aracı Modeli G

84 okunma — 09 Mart 2021 18:11
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uzayın ne kadar büyük bir yer olduğunu maalesef insanoğlu olarak tam anlamıyla idrak edemiyoruz. Fakat bu büyüklüğü bir örnekle daha iyi anlatabiliriz. Keşfettiğimiz gezegenlerden birisi Dünya'ya 212 ışık yılı uzaklıktaydı. Yani bu gezegen, bizden yaklaşık 1.000.000.000.000.000 kilometre uzaklıkta. Bizler, bu gezegenin tam 212 ışık yılı önceki halini görüyoruz.

Hayal gücümüzün yetmediği bu büyüklükte en azından kendi galaksimizde dolaşabilmekse şu anki teknolojiyle imkânsız. Çünkü günümüz uzay araçlarıyla dev mesafeler arasında yolculuk yapabilmek bir insan ömrü için yeterli değil. Fakat bilim insanları, belki de gelecekte yaşayanların göreceği teknolojinin temellerini şimdiden atmaya başladı.

Uzayda ışık hızından hızlı hareket edebilecek miyiz?

ışık hızı

IOPscience'ta yayınlanan yeni bir makalede bilim insanları, uzay araçlarının ışıktan bile daha hızlı hareket etmesini sağlayacak bir büküm motorunun fiziksel modelini geliştirdiklerini iddia etti. Bahsettiğimiz motor tipi, uzay aracının uzay zamanı bükmesini ve yıldızlar arası mesafelerde seyahat etmesinin önünü açabilecek varsayımsal bir teknoloji. Bilim insanları, “Işık hızı altı pozitif enerjili, küresel simetrik büküm motorlarına dair ilk genel modeli sunuyoruz” diyerek çalışmalarını anlattı.

Bilim insanlarının teorilerini daha iyi anlayabilmeniz içinse geçmiş bir teoriden bahsetmemiz gerekiyor. Teorik fizikçi Miguel Alcubierre, 2000'de yayınladığı makalesinde büküm motorunun uzay zamanı şekillendirerek çalışacağını belirtmişti. Bunun gerçekleşmesi içinse uzay zamanı bozacak egzotik bir maddenin gerektiğini ifade etmişti.

Evrende var olmayan bir maddeye karşı çözüm:

uzay

Yeni makaleyse Alcubierre'in fikrine bir alternatif sunuyor. Bilim insanları, motoru mümkün kılmak için evrende var olmayan “negatif enerji” yerine uzay-zaman baloncuklarının kullanılabileceğini belirtiyor. Işıktan daha hızlı yolculuk için sonsuz miktarda enerji gerekiyor olsa da bu kısıtlama, uzay-zamanın kendisinde değil, içindeki nesneler için geçerli.

Uzay-zaman baloncuğunun içi, zaman akışının aracın dışından farklı bir şekilde işleyebileceği bir yolcu alanı içerebilir. Frankfurt Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü'nden Profesör Sabine Hossenfelder'a göre yolcular, uzay-zamana göre ışık hızı bariyerini kıramayacak olsa da baloncuğun içinde bulundukları durumda normal bir şekilde hareket etmeleri sağlanabilir. Ayrıca balon, bu durumda ışıktan da hızlı hareket ettirilir.

uzay

Profesör, makalede ışık hızından daha hızlı gidebilmek için uzay aracının negatif enerji yoğunluklarına ihtiyaç duyacağını söylüyor. İvmenin de enerji ve momentuma ihtiyaç duyduğu belirtilse de makalede bunun nasıl sağlanabileceğinden bahsedilmiyor. Makale, bilimsel teoriyle uyuştuğu için böyle bir şeyin mümkün olabileceğini öne sürüyor.

Makaledeki bir diğer önemli noktaysa uzay aracının nasıl bir şekle sahip olacağı. Buna göre uzay yolcularının içinde bulunacağı baloncuk, yolcuların yan yana oturmasını sağlayacak bir yapıya sahip olabilir. Bunun nedeniyse gerek duyulan enerji miktarının baloncuğun şekline bağlı olması. Baloncuk, gidilen yöne doğru ne kadar düz bir yapıda olursa o kadar az enerjiye ihtiyaç duyuluyor.

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/327406/bi%CC%87li%CC%87m/bilim-insanlar%C4%B1-uzay-zaman%C4%B1-b%C3%BCkerek-%C4%B1%C5%9F%C4%B1ktan-h%C4%B1zl%C4%B1-giden-bir-uzay-arac%C4%B1-modeli

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli