e
sv

AB, Kripto Paralar İçin Sert Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor

16 okunma — 20 Temmuz 2021 21:07
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Birliği’nin kripto paralar karşısında yaptığı ‘Dijital Euro’ hamlesini sizlere detaylıca aktarmıştık. Ses getiren hamlesini bununla bırakmayan Avrupa Birliği, kripto paraların önüne sıkı kısıtlamalar koymaya hazırlanıyor. 

Komisyon tarafından sunulan yasa önerisinde, kripto para işlemleri konusunda daha şeffaf olunması isteniyor. Gerekçe olarak da kripto para sektörünün, terörizm finansmanı ve kara para aklama gibi suçlara göz yumması gösteriliyor. İşte sunulan yasa önerisi hakkında detaylar:

İşlemleri yapan şirketler, talep edildiğinde tüm bilgileri sunacak:

Kripto

Avrupa Birliği komisyonunun önerdiği kanun yürürlüğe girerse, kripto para işlemlerini gerçekleştiren şirketler; isim, adres ve cüzdan gibi kullanıcı bilgilerini saklayacak ve talep edildiğinde yetkililere vermek zorunda olacak. Haliyle bilgilerin bulunmadığı anonim cüzdanlar üzerinden gerçekleştirilen işlemler kabul edilmeyecek. Konuyla ilgili komisyondan gelen açıklama şu şekilde:

“Bitcoin ya da diğer kripto varlıkların transferini sağlayan şirketler alıcı ve göndericinin bilgilerini otoritelerle paylaşmak zorundadır. Hükumetler arası bir düzenleme kurulu olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerilen seyahat kuralı şu anda banka transferlerinde de uygulanmaktadır. Bu değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tamamının izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama ya da terörizmin finansmanı gibi faaliyetlerin önlenmesine ve tespit edilmesine yardım edecektir. Nasıl ki, anonim banka hesapları AB’nin kara para aklamayla mücadele kuralları kapsamında yasaklandı, anonim kripto varlık cüzdanları da yasaklanacak. Bu kanun teklifi, uluslararası standartlara uyum sağlamak ve tehditlere karşı koymak için önerildiği gibi, endüstri üzerinde aşırı baskı oluşturmadan dengeli regülasyon kuralları getirmeyi amaçlamaktadır. Avrupa Birliği’nin yönetim birimi Avrupa Komisyonu kripto paralarla ilgili bir kanun teklifinde bulundu. Teklifin içinde anonim cüzdanlarından yasaklanması ve kripto para transferlerinde tarafların gerekli bilgilerinin otoritelere verilmesi maddeleri de bulunuyor.”

Kaynak : https://uzmancoin.com/abden-kripto-para-transferleri-ve-cuzdanlari-icin-sert-kurallar-geliyor/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli